
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4mm Diameter Endmill, 6mm shank, 4 flutes, 11mm Length of Cut, 18 Reach (mm), Carbide, Bright Finish, HA Shank, 57mm Overal Length, 40/42° Helix Angle, 0.1 chamfer (mm)
- Item Code: 3202-4.00
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Aluminum is the primary material for the RF100 A variable helix end mill. The 40°/42° variable helix angles and rake face angles are optimally suited for long chipping materials as well as non-ferrous materials. Available bright finished.
Features
Back To Top- Suitable for roughing and finishing
- Up to 60% higher feed rates
- Up to 4-times longer tool life
- Vibration-free operation
- Improved workpiece surface quality
Tech Specs
Back To Top| Coolant | without |
|---|---|
| Decimal Inch (dia) | 0.1575 |
| Helix Angle | 40/42° |
| Series | 3202 |
| Brand | Guhring |
| Chamfer Decimal | 0.0039" |
| Length of Cut (decimal) | 0.4330 |
| Number of Flutes | 4 |
| Reach (mm) | 18 |
| Chamfer Metric | 0.10 mm |
| Coating | Bright |
| Overall Length (decimal) | 2.2441 |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length (mm) | 57 |
| Metric Diameter | 4.00 mm |
| Shank Dia (decimal) | 0.2362 |
| Shank Diameter (mm) | 6 |
| Length of Cut (mm) | 11 |
| Shank Type | HA |
| Reach (decimal) | 0.7090 |