
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
8.5mm Diameter Endmill, 8.5mm shank, 3 flutes, 16mm Length of Cut, Carbide, HA Shank, 67mm Overal Length, 45° Helix Angle, 0.1 chamfer (mm)
- Item Code: 3203-8.500
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The Aero-Tech three-flute design has been developed for cost efficient machining of general steels, stainless steel, high alloyed steels as well as titanium and nickel alloys. All Aero-Tech end mills have micro corner protection for extended tool life. Available in FIREX® coated or bright finished as stocked standards.
Features
Back To Top- Reduced wear
- High feed rates available
- Optimal chip evacuation
- Can be applied for roughing or finishing
Tech Specs
Back To Top| Shank Dia (decimal) | 0.3346 |
|---|---|
| Brand | Guhring |
| Helix Angle | 45° |
| Series | 3203 |
| Chamfer Decimal | 0.0039" |
| Chamfer Metric | 0.10 mm |
| Length of Cut (mm) | 16 |
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length (decimal) | 2.6378 |
| Decimal Inch (dia) | 0.3346 |
| Metric Diameter | 8.50 mm |
| Overall Length (mm) | 67 |
| Length of Cut (decimal) | 0.6300 |
| Shank Type | HA |
| Material | Solid Carbide |
| Shank Diameter (mm) | 8.5 |