
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4-1/4 X 2 Inch A150/ Fine Interleaf Finishing Flap Roll - 5/8-11 Thread
- Item Code: 323405
- Brand: Wendt USA
- Unit Size: 1
Description
Alternating flaps of Aluminum Oxide coated abrasive and Nonwoven material produce a brushed surface finish. The coated abrasive makes the product slightly more aggressive than a nonwoven roll for light finishing and deburring.
Tech Specs
Back To Top| Max RPM | 5.000 |
|---|---|
| Width | 2" |
| Diameter | 4-1/4" |
| Pack Quantity | 1/Box |
| Thread | 5/8-11" |
| Optimal RPM | 2.000 |
| Grit | 150 |
| Material | Aluminum Oxide |
| Brand | Wendt USA |