
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 X 4 Inch A60/ Coarse Interleaf Finishing Flap Roll - 3/4 Inch Quad-Keyway
- Item Code: 323481
- Brand: Wendt USA
- Unit Size: 1
Description
Alternating flaps of Aluminum Oxide coated abrasive and Nonwoven material produce a brushed surface finish. The coated abrasive makes the product slightly more aggressive than a nonwoven roll for light finishing and deburring.
Tech Specs
Back To Top| Material | Aluminum Oxide |
|---|---|
| Optimal RPM | 2.000 |
| Pack Quantity | 1/Box |
| Diameter | 4" |
| Quad Keyway | 3/4" |
| Max RPM | 5.000 |
| Brand | Wendt USA |
| Grit | 60 |
| Width | 4" |