
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2-13 HSS Bright Finish 4-Flute H5 Plug Chamfer Straight Flute Hand Tap
- Item Code: 32450
- Brand: Morse Cutting Tools
- Unit Size: 1
Description
List No. 2046
Straight Flute-Hand Tap
Ground Thread €“ High Speed Steel
Bright Finish
Made in USA
Features
Back To Top- Straight Flute hand taps are used for hand tapping and machine tapping in through holes or blind holes in a wide variety of materials.
Tech Specs
Back To Top| Flute Type | Straight |
|---|---|
| Brand | Morse Cutting Tools |
| Chamfer | Plug |
| Threads Per Inch | 13 |
| Chamfer Length | 3 to 5 threads |
| Number of Flutes | 4 |
| Diameter | 1/2" |
| Type | General Purpose Drill |
| List Number | 2046 |
| Style | Hand Tap |
| Coating | Bright |
| Thread Limit | H5 |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length | 3-3/8" |
| Thread Length | 1-21/32" |