
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7/16 (.4375) Dura-Carb Series 3215 2-Flute GP DE End Mill- Ball/ Stub
- Item Code: 32489
- Brand: Fullerton
- Unit Size: 1
Description
Fullerton's general purpose, premium quality 2-flute solid carbide end mill. The 3215 is manufactured consistently to the highest quality standards and tolerances. Offered in an extensive variety of configurations.
Features
Back To Top- Square, Ball and Radius End Options
- 2 Flutes
- 30� Helix
- Single and Double End Designs
- Right Hand Spiral
- Right Hand Cut
- Available in Various Flute and Overall Lengths
- Available Uncoated and TiN, TiCN and TiAlN Coatings
- Metric and Inch Based Tools
- Center Cutting
- Dura Carb (Micrograin)
- Shank Diameter Tolerance: h6
- Cutter Diameter Tolerance: +.000�� -.002�� / +0.000 -0.05mm
- Some Items are made to order and not planned as a normal stocked item, when checking stock this will be indicated
Tech Specs
Back To Top| Direction of Cut | RH |
|---|---|
| Flute Length (mm) | 15.88 |
| End Type | DE |
| Material | Solid Carbide |
| Shank Diameter (mm) | 11.11 |
| Overall Length (mm) | 69.85 |
| End Type Character Designation | B |
| Flute Spiral Direction | RH |
| Metric Cutting Diameter | 11.11 mm |
| Weldon Flat | No |
| Coolant Through | No |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.4375 |
| Shank Diameter (Inch) | 7/16 |
| Brand | Fullerton |
| Decimal Cutting Diameter | 0.4375" |
| Flute Length (Decimal Inch) | 0.6250 |
| Metric/Inch | Inch |
| Series | 3215 |
| Fractional Cutting Diameter | 7/16" |
| Length Designator | STB |
| Overall Length (Decimal Inch) | 2.7500 |
| Coating/Finish | None |
| Flute Length (Inch) | 5/8 |
| Length | Stub |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length (Inch) | 2-3/4 |
| Point End Type | Ball |