
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 X 1 Inch A80/ Medium Unmtd Interleaf Flap Wheel - 1 Inch Arbor Hole
- Item Code: 325572
- Brand: Wendt USA
- Unit Size: 1
Description
Alternating flaps of abrasive cloth and nonwoven finishing material. Provides light stock removal while prodcing a brushed finish. Also good for deburring and finishing in one step.
Tech Specs
Back To Top| Material | Abrasive Cloth |
|---|---|
| Arbor Hole Diameter | 1" |
| Diameter | 6" |
| Max RPM | 3.200 |
| Brand | Wendt USA |
| Width | 1" |
| Grit | 80 |
| Optimal RPM | 2.000 |
| Pack Quantity | 5/Box |