
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1-2 Inch/25.4-50.8mm, .00005 Inch/0.001mm IP65 Digimatic Screw Thread Micrometer, With SPC Data Output, Ratchet Stop
- Item Code: 326-352-30
- Brand: Mitutoyo
- Unit Size: 1
Description
Optional Anvils Available
Features
Back To Top- With ratchet stop for constant force.
- SPC output
- IP65 water/dust protection.
Tech Specs
Back To Top| Data Output | Y |
|---|---|
| Data Output Cable - 80 inch | 05CZA663 |
| IP Rating | IP65 |
| Spindle Lock | N |
| Thimble Diameter Measurement | 18mm |
| Accuracy | ±.0002 In |
| Contact Point Diameter | 6.35mm |
| Primary Measuring Range Upper - Inch | 2 In |
| Case Part Number | 475472 |
| Resolution or Graduation | .00005 In |
| Brand | Mitutoyo |
| Clutch | Ratchet Stop |
| Case Material | Plastic Case |
| Spindle Face | Flat |
| Primary Measuring Range Lower - Inch | 1 In |
| Data Output Cable - 40 inch | 05CZA662 |
| Mechanical or Digital | Digimatic |
| Range | 1 - 2 In / 25.4 - 50.8mm |
| Finish | Enamel |
| Individual or Set | Individual |