
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7mm Diameter Endmill, 7mm shank, 2 flutes, 13mm Length of Cut, Carbide, HA Shank, 60mm Overal Length, 30° Helix Angle, 0.1 chamfer (mm)
- Item Code: 3303-7.000
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The Uni-Pro line of carbide end mills is an economical general purpose style end mill. Available in various lengths, fractional and metric diameters and bright finished, FIREX® and Super-A™ (AlTiN) coated standards from stock. Guhring has the styles and sizes to meet your everyday milling needs.
Tech Specs
Back To Top| Series | 3303 |
|---|---|
| Length of Cut (decimal) | 0.512 |
| Metric Diameter | 7.00 mm |
| Brand | Guhring |
| Chamfer Decimal | 0.0039" |
| Length of Cut (mm) | 13 |
| Overall Length (decimal) | 2.3622 |
| Overall Length (mm) | 60 |
| Decimal Inch (dia) | 0.2756 |
| Shank Type | HA |
| Material | Solid Carbide |
| Shank Dia (decimal) | 0.2756 |
| Chamfer Metric | 0.10 mm |
| Helix Angle | 30° |
| Number of Flutes | 2 |
| Shank Diameter (mm) | 7 |