
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
18mm Diameter Endmill, 18mm shank, 2 flutes, 26mm Length of Cut, Carbide, HA Shank, 92mm Overal Length, 45° Helix Angle, 0.1 chamfer (mm)
- Item Code: 3309-18.000
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Alumi-tech carbide end mills are designed specifically for milling aluminum and aluminum alloys. Suitable for slot and roughing applications, these tools are available in two and three flute designs, solid and coolant fed. Bright finished and Super-A™ coated standard product is available from stock.
Features
Back To Top- Radius geometry with continuous helix-radius-correction
- Reduced neck ground for collision reduction
Tech Specs
Back To Top| Overall Length (mm) | 92 |
|---|---|
| Shank Type | HA |
| Overall Length (decimal) | 3.622 |
| Chamfer Metric | 0.10 mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Series | 3309 |
| Chamfer Decimal | 0.0039" |
| Length of Cut (decimal) | 1.024 |
| Helix Angle | 45° |
| Metric Diameter | 18.00 mm |
| Brand | Guhring |
| Shank Dia (decimal) | 0.7087 |
| Decimal Inch (dia) | 0.7087 |
| Length of Cut (mm) | 26 |
| Material | Solid Carbide |
| Shank Diameter (mm) | 18 |