
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
10mm Diameter Endmill, 10mm shank, 2 flutes, 11mm Length of Cut, Carbide, HA Shank, 66mm Overal Length, 45° Helix Angle, 0.05 chamfer (mm)
- Item Code: 3310-10.000
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Alumi-tech carbide end mills are designed specifically for milling aluminum and aluminum alloys. Suitable for slot and roughing applications, these tools are available in two and three flute designs, solid and coolant fed. Bright finished and Super-A™ coated standard product is available from stock.
Features
Back To Top- Radius geometry with continuous helix-radius-correction
- Reduced neck ground for collision reduction
Tech Specs
Back To Top| Series | 3310 |
|---|---|
| Chamfer Decimal | 0.0020" |
| Helix Angle | 45° |
| Length of Cut (mm) | 11 |
| Overall Length (mm) | 66 |
| Shank Type | HA |
| Decimal Inch (dia) | 0.3937 |
| Shank Dia (decimal) | 0.3937 |
| Number of Flutes | 2 |
| Brand | Guhring |
| Chamfer Metric | 0.05 mm |
| Length of Cut (decimal) | 0.433 |
| Material | Solid Carbide |
| Metric Diameter | 10.00 mm |
| Overall Length (decimal) | 2.5984 |
| Shank Diameter (mm) | 10 |