
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
14mm Diameter Endmill, 14mm shank, 2 flutes, 14mm Length of Cut, Carbide, HA Shank, 75mm Overal Length, 45° Helix Angle, 0.1 chamfer (mm)
- Item Code: 3310-14.000
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Alumi-tech carbide end mills are designed specifically for milling aluminum and aluminum alloys. Suitable for slot and roughing applications, these tools are available in two and three flute designs, solid and coolant fed. Bright finished and Super-A™ coated standard product is available from stock.
Features
Back To Top- Radius geometry with continuous helix-radius-correction
- Reduced neck ground for collision reduction
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut (decimal) | 0.551 |
|---|---|
| Series | 3310 |
| Chamfer Decimal | 0.0039" |
| Overall Length (decimal) | 2.9528 |
| Overall Length (mm) | 75 |
| Length of Cut (mm) | 14 |
| Shank Dia (decimal) | 0.5512 |
| Brand | Guhring |
| Helix Angle | 45° |
| Shank Type | HA |
| Metric Diameter | 14.00 mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Chamfer Metric | 0.10 mm |
| Decimal Inch (dia) | 0.5512 |
| Material | Solid Carbide |
| Shank Diameter (mm) | 14 |