
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
20mm Diameter Endmill, 20mm shank, 2 flutes, 20mm Length of Cut, Carbide, HA Shank, 92mm Overal Length, 45° Helix Angle, 0.1 chamfer (mm)
- Item Code: 3310-20.000
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Alumi-tech carbide end mills are designed specifically for milling aluminum and aluminum alloys. Suitable for slot and roughing applications, these tools are available in two and three flute designs, solid and coolant fed. Bright finished and Super-A™ coated standard product is available from stock.
Features
Back To Top- Radius geometry with continuous helix-radius-correction
- Reduced neck ground for collision reduction
Tech Specs
Back To Top| Material | Solid Carbide |
|---|---|
| Metric Diameter | 20.00 mm |
| Brand | Guhring |
| Shank Dia (decimal) | 0.7874 |
| Series | 3310 |
| Shank Diameter (mm) | 20 |
| Shank Type | HA |
| Chamfer Decimal | 0.0039" |
| Length of Cut (decimal) | 0.787 |
| Overall Length (decimal) | 3.622 |
| Length of Cut (mm) | 20 |
| Chamfer Metric | 0.10 mm |
| Decimal Inch (dia) | 0.7874 |
| Helix Angle | 45° |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length (mm) | 92 |