
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6mm Diameter Endmill, 6mm shank, 2 flutes, 7mm Length of Cut, Carbide, HA Shank, 54mm Overal Length, 45° Helix Angle, 0.03 chamfer (mm)
- Item Code: 3310-6.000
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Alumi-tech carbide end mills are designed specifically for milling aluminum and aluminum alloys. Suitable for slot and roughing applications, these tools are available in two and three flute designs, solid and coolant fed. Bright finished and Super-A™ coated standard product is available from stock.
Features
Back To Top- Radius geometry with continuous helix-radius-correction
- Reduced neck ground for collision reduction
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut (decimal) | 0.276 |
|---|---|
| Chamfer Metric | 0.03 mm |
| Overall Length (decimal) | 2.126 |
| Chamfer Decimal | 0.0012" |
| Series | 3310 |
| Material | Solid Carbide |
| Metric Diameter | 6.00 mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Brand | Guhring |
| Length of Cut (mm) | 7 |
| Helix Angle | 45° |
| Overall Length (mm) | 54 |
| Decimal Inch (dia) | 0.2362 |
| Shank Type | HA |
| Shank Dia (decimal) | 0.2362 |
| Shank Diameter (mm) | 6 |