
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
8mm Diameter Endmill, 8mm shank, 2 flutes, 9mm Length of Cut, Carbide, HA Shank, 58mm Overal Length, 45° Helix Angle, 0.05 chamfer (mm)
- Item Code: 3310-8.000
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Alumi-tech carbide end mills are designed specifically for milling aluminum and aluminum alloys. Suitable for slot and roughing applications, these tools are available in two and three flute designs, solid and coolant fed. Bright finished and Super-A™ coated standard product is available from stock.
Features
Back To Top- Radius geometry with continuous helix-radius-correction
- Reduced neck ground for collision reduction
Tech Specs
Back To Top| Helix Angle | 45° |
|---|---|
| Overall Length (mm) | 58 |
| Shank Diameter (mm) | 8 |
| Length of Cut (decimal) | 0.3540 |
| Metric Diameter | 8.00 mm |
| Shank Dia (decimal) | 0.3150 |
| Length of Cut (mm) | 9 |
| Number of Flutes | 2 |
| Series | 3310 |
| Chamfer Decimal | 0.0020" |
| Decimal Inch (dia) | 0.3150 |
| Shank Type | HA |
| Material | Solid Carbide |
| Brand | Guhring |
| Chamfer Metric | 0.05 mm |
| Overall Length (decimal) | 2.2835 |