
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
12mm Diameter Endmill, 12mm shank, 4 flutes, 26mm Length of Cut, Carbide, HB Shank, 83mm Overal Length, 40/42° Helix Angle, 0.2 chamfer (mm)
- Item Code: 3319-12.000
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Aluminum is the primary material for the RF100 A variable helix end mill. The 40°/42° variable helix angles and rake face angles are optimally suited for long chipping materials as well as non-ferrous materials. Available bright finished.
Features
Back To Top- Suitable for roughing and finishing
- Up to 60% higher feed rates
- Up to 4-times longer tool life
- Vibration-free operation
- Improved workpiece surface quality
Tech Specs
Back To Top| Series | 3319 |
|---|---|
| Chamfer Decimal | 0.0079" |
| Length of Cut (mm) | 26 |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 4 |
| Overall Length (mm) | 83 |
| Shank Dia (decimal) | 0.4724 |
| Shank Diameter (mm) | 12 |
| Shank Type | HB |
| Length of Cut (decimal) | 1.024 |
| Metric Diameter | 12.00 mm |
| Overall Length (decimal) | 3.2677 |
| Brand | Guhring |
| Chamfer Metric | 0.20 mm |
| Helix Angle | 40/42° |
| Decimal Inch (dia) | 0.4724 |