
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5mm Diameter Endmill, 5mm shank, 2 flutes, 30mm Length of Cut, Carbide, HA Shank, 75mm Overal Length, 45° Helix Angle, 0.03 chamfer (mm)
- Item Code: 3358-5.000
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Alumi-tech carbide end mills are designed specifically for milling aluminum and aluminum alloys. Suitable for slot and roughing applications, these tools are available in two and three flute designs, solid and coolant fed. Bright finished and Super-A™ coated standard product is available from stock.
Features
Back To Top- Radius geometry with continuous helix-radius-correction
- Reduced neck ground for collision reduction
Tech Specs
Back To Top| Shank Diameter (mm) | 5 |
|---|---|
| Brand | Guhring |
| Length of Cut (decimal) | 1.181 |
| Length of Cut (mm) | 30 |
| Shank Type | HA |
| Helix Angle | 45° |
| Number of Flutes | 2 |
| Material | Solid Carbide |
| Metric Diameter | 5.00 mm |
| Chamfer Decimal | 0.0012" |
| Decimal Inch (dia) | 0.1969 |
| Overall Length (decimal) | 2.9528 |
| Overall Length (mm) | 75 |
| Series | 3358 |
| Chamfer Metric | 0.03 mm |
| Shank Dia (decimal) | 0.1969 |