
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
18-24 Inch/457.2-609.6mm, .00005 Inch/0.001mm IP65 DigimaticInterchangeable Anvil Micrometer, Ratchet Stop
- Item Code: 340-721
- Brand: Mitutoyo
- Unit Size: 1
Description
With 6 Anvils and 6 Standards, With SPC Data Output
Features
Back To Top- Wide measuring range with interchangeable anvils.
- Suplied with zero-setting standards bar for each range.
- Has SPC data output.
Tech Specs
Back To Top| Case Part Number | 471331 |
|---|---|
| Clutch | Ratchet |
| Contact Point Flatness | .00004 In |
| Data Output Cable - 40 inch | 04AZB512 |
| Data Output Cable - 80 inch | 04AZB513 |
| Parallelism | ±[.00008 In+.00004(L/4) In] |
| Primary Measuring Range Lower - Inch | 18 In |
| Primary Measuring Range Lower - Metric | 457.2mm |
| Primary Measuring Range Upper - Inch | 24 In |
| Primary Measuring Range Upper - Metric | 609.6mm |
| Range | 18 - 24 In/457.2 - 609.6mm |
| Resolution or Graduation | .0001 In |
| Data Output | Y |
| Finish | Enamel |
| Case Material | Wooden Case |
| Primary (Outside Diameter) Contact Point Material | Carbide |
| Individual or Set | Individual |
| Brand | Mitutoyo |
| Mechanical or Digital | Digimatic |