
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.2-1.2 Inch/5-30mm, .00005 Inch/0.001mm Digimatic Caliper Jaw Type Micrometer, Carbide Steel Tip, Locking Clamp, Ratchet Stop
- Item Code: 345-350-30
- Brand: Mitutoyo
- Unit Size: 1
Description
With SPC Data Output
Features
Back To Top- Caliper type jaws are made of high-grade, tool steel
- Locking clamp for positive locking of spindle
- Satin Chrome finish.
Tech Specs
Back To Top| Case Part Number | 04MAA174 |
|---|---|
| Primary Measuring Range Lower - Inch | .2 In |
| Primary Measuring Range Lower - Metric | 5mm |
| Primary Measuring Range Upper - Inch | 1.2 In |
| Primary Measuring Range Upper - Metric | 30mm |
| Range | .2 - 1.2 In / 5-30mm |
| Data Output Cable - 40 inch | 05CZA662 |
| Mechanical or Digital | Digimatic |
| Spindle Lock | N |
| Primary (Outside Diameter) Contact Point Material | Carbide |
| Case Material | Plastic Case |
| Individual or Set | Individual |
| Resolution or Graduation | .00005 In |
| Brand | Mitutoyo |
| Data Output Cable - 80 inch | 05CZA663 |
| Accuracy | ±.00025 In |
| Data Output | Y |