
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0-1 Inch/0-25.4mm, .00005 Inch/0.001mm, IP65 Digimatic Micrometer Head, .375 Inch Diameter Plain Stem, Spherical (SR4) Spindle Face,
- Item Code: 350-357-30
- Brand: Mitutoyo
- Unit Size: 1
Description
With SPC Data Output
Features
Back To Top- Dust and water protection level IP65.
- Preset, inch/mm conversion.
- SPC data output.
Tech Specs
Back To Top| Mechanical or Digital | Digital |
|---|---|
| Brand | Mitutoyo |
| Primary Measuring Range Lower - Inch | 0 In |
| Contact Point Flatness | .000024 In |
| Data Output Cable - 40 inch | 05CZA662 |
| Case Material | Plastic Case |
| Individual or Set | Individual |
| Measuring Force | 5-10N |
| Primary Measuring Range Upper - Inch | 1 In |
| Resolution or Graduation | .00005 In |
| Spindle Face | Flat |
| Clamp Nut | Y |
| Finish | Enamel |
| Primary (Outside Diameter) Contact Point Material | Carbide |
| Primary Measuring Range Lower - Metric | 0 |
| Range | 0 - 1 In / 0 -25.4mm |
| Spindle Lock | N |
| Stem Diameter Measurement | .375 In |
| Accuracy | ±.0001 In |
| Case Part Number | 04MAA174 |
| Data Output | Y |
| Contact Point Diameter | 6.35mm |
| Data Output Cable - 80 inch | 05CZA663 |
| Primary Measuring Range Upper - Metric | 25.4 |
| Thimble Diameter Measurement | 18mm |