
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7 in. 0.014 in. Steel Fill 5/8"-11 UNC Nut Polyflex Encapsulated Root Pass Weld Cleaning Brush
- Item Code: 35216
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Weiler 7" Polyflex Encapsulated Root Pass Weld Cleaning Brush features a black elastomer that gradually wears exposing consistent short trim for maximum aggression and long life. Ideal for applications on flat surfaces that require maximum aggression but no flexibility in the brushing action. 5/8"-11 threaded nut for use on right angle grinders.
ORDER IN MULTIPLES of 5
Features
Back To Top- Elastomer gradually wears exposing consistent short trim for maximum aggression and long life
- Ideal for applications on flat surfaces that require maximum aggression but no flexibility in the brushing action
- For hot pass through cap pass weld cleaning
- Tool: right angle grinder
Tech Specs
Back To Top| Trim Length | 1-15/16" |
|---|---|
| Maximum RPM | 9000 |
| Diameter | 7" |
| Fill Material | Steel |
| Arbor Hole Size | 5/8"-11 UNC |
| Fill Diameter | 0.014" |
| Face Width | 3/16" |
| Standard Pack Quantity | 5 |
| Brand | Weiler |