
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
12mm Diameter Endmill, 12mm shank, 3 flutes, 12mm Length of Cut, Carbide, FIREX Coated, HA Shank, 73mm Overal Length, 45° Helix Angle, 0.15 chamfer (mm)
- Item Code: 3540-12.000
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The Aero-Tech three-flute design has been developed for cost efficient machining of general steels, stainless steel, high alloyed steels as well as titanium and nickel alloys. All Aero-Tech end mills have micro corner protection for extended tool life. Available in FIREX® coated or bright finished as stocked standards.
Features
Back To Top- Reduced wear
- High feed rates available
- Optimal chip evacuation
- Can be applied for roughing or finishing
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut (decimal) | 0.472 |
|---|---|
| Number of Flutes | 3 |
| Chamfer Metric | 0.15 mm |
| Helix Angle | 45° |
| Overall Length (mm) | 73 |
| Brand | Guhring |
| Metric Diameter | 12.00 mm |
| Overall Length (decimal) | 2.874 |
| Shank Dia (decimal) | 0.4724 |
| Shank Type | HA |
| Material | Solid Carbide |
| Shank Diameter (mm) | 12 |
| Decimal Inch (dia) | 0.4724 |
| Series | 3540 |
| Chamfer Decimal | 0.0059" |
| Length of Cut (mm) | 12 |
| Coating | FIREX |