
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
9mm Diameter Endmill, 10mm shank, 3 flutes, 10mm Length of Cut, Carbide, FIREX Coated, HA Shank, 66mm Overal Length, 45° Helix Angle, 0.1 chamfer (mm)
- Item Code: 3540-9.000
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The Aero-Tech three-flute design has been developed for cost efficient machining of general steels, stainless steel, high alloyed steels as well as titanium and nickel alloys. All Aero-Tech end mills have micro corner protection for extended tool life. Available in FIREX® coated or bright finished as stocked standards.
Features
Back To Top- Reduced wear
- High feed rates available
- Optimal chip evacuation
- Can be applied for roughing or finishing
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut (mm) | 10 |
|---|---|
| Overall Length (decimal) | 2.5984 |
| Shank Dia (decimal) | 0.3937 |
| Shank Diameter (mm) | 10 |
| Shank Type | HA |
| Series | 3540 |
| Length of Cut (decimal) | 0.3940 |
| Overall Length (mm) | 66 |
| Chamfer Decimal | 0.0039" |
| Chamfer Metric | 0.10 mm |
| Coating | FIREX |
| Decimal Inch (dia) | 0.3543 |
| Helix Angle | 45° |
| Metric Diameter | 9.00 mm |
| Number of Flutes | 3 |
| Brand | Guhring |
| Material | Solid Carbide |