
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
20 Inch, JDP20EVST-230-PDF, EVS GH Powerfeed 230V
- Item Code: 354245
- Brand: Jet
- Unit Size: 1
Description
Accuracy, stability and versatility are the benchmark features of the JET 20" Drill Presses. This high quality line of JET Drill Presses offer a greater range in spindle speeds than other machines of this class. JET backs their machines with the industry-leading Two Year Warranty.
Features
Back To Top- Heavy-duty steel column for increased precision and rigidity
- Heavy Duty casted head for more accuracy and rigidity
- Large Precision Ground T-slot Production Table for easy set ups
- Latest AC Inverter Variable Speed Technology
- CSA Coolant System
- CSA/CUS: Following strict guidelines and electrical requirements, these JET Drills are CSA/CUS certified
- LED Machine Lamp
- Spindle Safety Guard
- Spindle is supported by high quality ball bearings�
- Variable Spindle Speeds from 65 - 2,000 RPM's
Tech Specs
Back To Top| Base Dimensions (In.) | 27 x 19 |
|---|---|
| Drilling Capacity Cast Iron (In.) | 2 5/32 |
| Drilling Capacity Mild Steel (In.) | 2 |
| Gross Weight (lbs.) | 847 |
| Inverter Type | B Type 230V 1/3Ph |
| Model Number | JDP20EVST-230-PDF |
| Overall Dimensions (L x W x H) (In.) | 42.5 x 27.16 x 78.74 |
| Range of Spindle Speeds (RPM) | 60 - 2,000(60-540/225-2000) |
| Spindle Distance to Base (In.) | 44.68 (1135mm) |
| Spindle Distance to Table (Max.) (In.) | 25.5 (648mm) |
| Table Size (L x W) (In.) | 22x18-3/4 |
| UPC | 731325503937 |
| Weight (Lbs.) | 847 |
| Country of Origin | TW |
| Tapping Capacity Cast Iron (In.) | 1 |
| Column Diameter (In.) | 4-1/2 |
| Spindle Taper (In. x TPI) | MT-4 |
| Prewired (V.) | 230V |
| T-Slots Number and Size (In.) | 3 & 5/8 |
| Work Table Weight Capacity (Lbs.) | 154 |
| Distance Column to Spindle (In.) | 10-7/16 |
| Number of Spindle Speeds | Variable |
| Table Travel (In.) | 20 |
| T-Slot Centers (In.) | 7-7/16 |
| Motor (HP) | 2 HP, 230V 3ph |
| Style (Type) | SV_1375591258801 |
| Base Slots Number & Size (In.) | 2 & 5/8 |
| Spindle Travel (In.) | 6 |
| Brand | Jet |
| Drills to Center of Circle (in) | 20 |
| Tapping Capacity Mild Steel (In.) | 1 |