
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/4 in. 0.0104 in. Steel Fill Polyflex Encapsulated Crimped Wire End Brush
- Item Code: 35540
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Weiler 3/4" Polyflex Encapsulated Crimped Wire End Brush features a orange elastomer that gradually wears exposing consistent short trim for maximum aggression and long life. Ideal for applications on flat surfaces that require maximum aggression but no flexibility in the brushing action. 1/4" stem for use on die grinder, drill, drill press and right angle air die grinder.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Orange elastomer gradually wears exposing consistent short trim for maximum aggression and long-life
- Ideal for applications on flat surfaces that require maximum aggression but no flexibility in the brushing action
Tech Specs
Back To Top| Length | 2-9/16" |
|---|---|
| Fill Material | Steel |
| Trim Length | 7/8" |
| Maximum RPM | 16000 |
| Fill Diameter | 0.0104" |
| Standard Pack Quantity | 10 |
| Brand | Weiler |
| Stem Diameter | 1/4" |
| Diameter | 6" |