
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7 in. 0.020 in. Steel Fill 5/8"-11 UNC Nut Roughneck Polyflex Encapsulated Root Pass Weld Cleaning Brush
- Item Code: 35600
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Weiler 7" Roughneck Polyflex Encapsulated Root Pass Weld Cleaning Brush features a heat-stabilized black elastomer that gradually wears exposing consistent short trim for maximum aggression and long-life. Ideal for applications on flat surfaces that require maximum aggression but no flexibility in the brushing action. Suitable for cleaning hot welds. 5/8"-11 nut for use on right angle grinders.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Heat stabilized black elastomer gradually wears exposing consistent short trim for maximum aggression and long-life
- Ideal for applications on flat surfaces that require maximum aggression but no flexibility in the brushing action
- 7/16" thick at face plate
Tech Specs
Back To Top| Trim Length | 1-1/8" |
|---|---|
| Face Width | 3/16" |
| Arbor Hole Size | 5/8"-11 UNC |
| Maximum RPM | 9000 |
| Standard Pack Quantity | 10 |
| Brand | Weiler |
| Fill Diameter | 0.020" |
| Fill Material | Steel |
| Diameter | 6-7/8" |