
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
10mm Diameter Endmill, 10mm shank, 4 flutes, 22mm Length of Cut, 30 Reach (mm), Carbide, FIREX Coated, HA Shank, 72mm Overal Length, 30° Helix Angle, 2 radius (mm)
- Item Code: 3562-10.020
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The Uni-Pro line of carbide end mills is an economical general-purpose style end mill. Available in various lengths, fractional and metric diameters and bright finished, FIREX® and Super-A™ (AlTiN) coated standards from stock. Guhring has the styles and sizes to meet your everyday milling needs.
Tech Specs
Back To Top| Decimal Cutting Diameter | 0.3937" |
|---|---|
| Overall Length (decimal) | 2.8346 |
| Radius Metric | 2.00 mm |
| Shank Diameter (mm) | 10 |
| Shank Type | HA |
| Brand | Guhring |
| Length of Cut (mm) | 22 |
| Metric Cutting Diameter | 10.00 mm |
| Number of Flutes | 4 |
| Reach (mm) | 30 |
| Material | Solid Carbide |
| Radius Decimal | 0.0787" |
| Series | 3562 |
| Helix Angle | 30° |
| Length of Cut (decimal) | 0.866 |
| Overall Length (mm) | 72 |
| Reach (decimal) | 1.1810 |
| Coating | FIREX |
| Shank Dia (decimal) | 0.3937 |