
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 in. 0.006" Steel Wire Fill 2 in. Brush Length Polyflex Encapsulated Power Tube Brush
- Item Code: 35821
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Weiler 1/2" Polyflex Encapsulated Power Tube Brush features a burgundy elastomer that gradually wears exposing consistent short trim for maximum aggression and long life. Ideal for applications that require maximum aggression but no flexibility in the brushing action. 5/32" stem diameter for use on CNC, drills and drill presses.
ORDER IN MULTIPLES of 50
Features
Back To Top- Burgundy elastomer gradually wears exposing consistent short trim for maximum aggression and long life
- Ideal for applications on flat surfaces that require maximum aggression but no flexibility in the brushing action
Tech Specs
Back To Top| Brand | Weiler |
|---|---|
| Stem Diameter | 5/32" |
| Diameter | 1/2" |
| Length | 5" |
| Fill Material | Steel |
| Fill Diameter | 0.006" |
| Maximum RPM | 2000 |
| Standard Pack Quantity | 10 |
| Brush Length | 2" |