
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/4 in. 0.0104" Steel Wire Fill 2-1/2 in. Brush Length Polyflex Encapsulated Power Tube Brush
- Item Code: 35823
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Weiler 3/4" Polyflex Encapsulated Power Tube Brush features a burgundy elastomer that gradually wears exposing consistent short trim for maximum aggression and long life. Ideal for applications that require maximum aggression but no flexibility in the brushing action. 1/4" stem diameter for use on CNC, drills and drill presses.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Burgundy elastomer gradually wears exposing consistent short trim for maximum aggression and long life
- Ideal for applications on flat surfaces that require maximum aggression but no flexibility in the brushing action
Tech Specs
Back To Top| Fill Material | Steel |
|---|---|
| Diameter | 3/4" |
| Length | 5-1/2" |
| Maximum RPM | 2000 |
| Standard Pack Quantity | 10 |
| Brand | Weiler |
| Brush Length | 2-1/2" |
| Stem Diameter | 1/4" |
| Fill Diameter | 0.010" |