
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
9/64 (.1406) TIALN Coated Dura-Carb Series 3200 4-Flute GP DE End Mill- Square/ Stub
- Item Code: 36008-FULLERTON
- Brand: Fullerton
- Unit Size: 1
Description
Fullerton's general purpose, premium quality, 4-flute solid carbide end mill. The 3200 is manufactured consistently to the highest quality standards and tolerances. Offered in an extensive variety of configurations.
Features
Back To Top- Square, Ball and Radius End Options
- 4 Flutes
- 30� Helix
- Single and Double End Designs
- Right Hand Spiral
- Right Hand Cut
- Available in Various Flute and Overall Lengths
- Available Uncoated and TiN, TiCN and TiAlN Coatings
- Metric and Inch Based Tools
- Center Cutting
- Dura Carb (Micrograin)
- Shank Diameter Tolerance: h6
- Cutter Diameter Tolerance: +.000�� -.002�� / +0.000 -0.05mm
- Some Items furnished with Weldon Flats
- Some Items are made to order and not planned as a normal stocked item, when checking stock this will be indicated
Tech Specs
Back To Top| Flute Length (Decimal Inch) | 0.3125 |
|---|---|
| Metric Cutting Diameter | 3.57 mm |
| Brand | Fullerton |
| Flute Length (Inch) | 5/16 |
| Metric/Inch | Inch |
| Overall Length (Inch) | 2 |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.1875 |
| Coolant Through | No |
| Decimal Cutting Diameter | 0.1406" |
| End Type Character Designation | S |
| Fractional Cutting Diameter | 9/64" |
| Length Designator | STB |
| Overall Length (Decimal Inch) | 2.0000 |
| Direction of Cut | RH |
| Length | Stub |
| Overall Length (mm) | 50.80 |
| Series | 3200 |
| End Type | DE |
| Flute Spiral Direction | RH |
| Shank Diameter (mm) | 4.76 |
| Shank Diameter (Inch) | 3/16 |
| Weldon Flat | No |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Flute Length (mm) | 7.94 |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 4 |
| Point End Type | Square |