
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/4 (.2500) 4-Flutes, Straight, Solid Dura-Carb SE 3730 Chamfer Mill- 90° Included Angle
- Item Code: 36146-FULLERTON
- Brand: Fullerton
- Unit Size: 1
Description
Fullerton's 3730, 2-flute Chamfer Mills, are designed for deburring and chamfering in small grooves and holes. The 4-flute Chamfer Mills improve tool life and finish for profiling and chamfering larger features.
Features
Back To Top- 2 and 4 Flutes
- Straight Flutes
- 60�, 90� or 120� Degree Included Angle
- Right Hand Cut
- Standard Uncoated and TiAlN Coating
- Metric and Inch Based Tools
- Dura Carb (Micrograin)
- Shank Diameter Tolerance: h6
- Some Items are made to order and not planned as a normal stocked item, when checking stock this will be indicated
Tech Specs
Back To Top| Non Cutting Tip (Decimal Inch) | 0.0250 |
|---|---|
| Non Cutting Tip (mm) | 0.64 |
| Brand | Fullerton |
| Chamfer Angle (Degrees) | 90 |
| Metric/Inch | Inch |
| Number of Flutes | 4 |
| Point End Type | Chamfer |
| Direction of Cut | RH |
| Overall Length (Decimal Inch) | 2.5000 |
| Overall Length (mm) | 63.50 |
| Series | 3730 |
| Shank Diameter (mm) | 6.35 |
| Flute Length (Inch) | 1/8 |
| Fractional Cutting Diameter | 1/4" |
| Coolant Through | No |
| Decimal Cutting Diameter | 0.2500" |
| Metric Cutting Diameter | 6.35 mm |
| Overall Length (Inch) | 2-1/2 |
| Material | Solid Carbide |
| Coating | None |
| End Type | SE |
| Flute Length (mm) | 3.18 |
| Length Designator | SD |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.2500 |
| Weldon Flat | No |
| End Type Character Designation | C |
| Length | Standard |
| Flute Length (Decimal Inch) | 0.1250 |
| Shank Diameter (Inch) | 1/4 |