
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
8 in. 0.014 in. Steel Fill Wide Face 5/8 in. Arbor Hole Wolverine Crimped Wire Wheel
- Item Code: 36206
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Wolverine 6" Wide Face Crimped Wire Wheel Brush provides a flexible brushing action and cost-effective performance in general purpose cleaning and deburring applications. Featuring Weiler'solid ring construction, these radial brushes are available in heat-treated steel, type 302 stainless steel and brass wire for use in a wide variety of applications. 5/8" arbor hole for use on bench/pedestal grinders.
Features
Back To Top- Provides a flexible brushing action and consistent performance for demanding light duty cleaning and deburring applications
- For use on straight grinders and stationary machines such as bench or pedestal grinders and buffing lathes
- Featuring Weiler's solid ring construction, these radial brushes are available in heat-treated steel, type 302 stainless steel and brass wire for use in a wide variety of applications
Tech Specs
Back To Top| Brand | Weiler |
|---|---|
| Diameter | 8" |
| Face Width | 1" |
| Series | Wolverine |
| Trim Length | 1-3/8" |
| Standard Pack Quantity | 1 |
| Fill Diameter | 0.014" |
| Fill Material | Steel |
| Maximum RPM | 4000 |