
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1-1/2 in. 0.012 in. Steel Fill 1/4 in. Stem Wolverine Crimped Wire Wheel
- Item Code: 36208
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Wolverine 1-1/2" Crimped Wire Wheel Brush feature a shorter trim length for more controlled brushing action. Featuring Weiler'solid ring construction, these radial brushes are available in heat-treated steel, type 302 stainless steel and brass wire for use in a wide variety of applications. 1/4" stem for use on high speed die grinders. Although they can also be mounted onto a drill, the speed and power of that tool will decrease the effectiveness of the brush.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Side plates for a shorter trim length and more controlled brushing action in a stem-mounted crimped wire wheel
- Crimped wire wheels with a permanently-attached 1/4" stem or shank are primarily intended for use on high speed die grinders
- Although they can also be mounted onto a drill, the speed and power of that tool will light weight the effectiveness of the brush
- Featuring Weiler's solid ring construction, these radial wheels are available in heat-treated steel, type 302 stainless steel and brass wire
Tech Specs
Back To Top| Brand | Weiler |
|---|---|
| Fill Diameter | 0.012" |
| Trim Length | 3/8" |
| Diameter | 1-1/2" |
| Series | Wolverine |
| Face Width | 1/4" |
| Fill Material | Steel |
| Maximum RPM | 20000 |
| Stem Diameter | 1/4" |
| Standard Pack Quantity | 10 |