
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 in. 0.012 in. Steel Fill 1/4 in. Stem Wolverine Crimped Wire Wheel
- Item Code: 36209
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Wolverine 2" Crimped Wire Wheel Brush is designed to be a flexible and economic small diameter brushing tool for a broad range of general purpose applications. 1/4" stem for use on die grinders.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Designed to be a flexible and economic small diameter brushing tool for a broad range of general purpose applications
- Tool: die grinder
Tech Specs
Back To Top| Face Width | 3/8" |
|---|---|
| Fill Diameter | 0.012" |
| Standard Pack Quantity | 10 |
| Diameter | 2" |
| Maximum RPM | 20000 |
| Trim Length | 7/16" |
| Brand | Weiler |
| Stem Diameter | 1/4" |
| Fill Material | Steel |
| Series | Wolverine |