
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 in. Standard Twist .014 in. Stainless Steel 5/8"-11 UNC Nut Wolverine Knot Wire Wheel
- Item Code: 36213
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Wolverine 4" Standard Twist Knot Wire Wheel Brush provides an aggressive brushing action for general purpose deburring cleaning and surface preparation applications. Featuring Weiler individual knot hole construction, these radial brushes are available in heat-treated steel, type 302 stainless steel and bronze wire for use in a wide variety of applications. 5/8"-11 nut for use on right angle grinders.
ORDER IN MULTIPLES of 5
Features
Back To Top- Provide an aggressive brushing action for general purpose deburring cleaning and surface preparation applications
- Knot wire wheels with a threaded nut are intended for use primarily on small and large right angle grinders
- Featuring Weiler's individual knot hole construction, these radial brushes are available in heat-treated steel, type 302 stainless steel and bronze wire for use in a wide variety of applications
Tech Specs
Back To Top| Series | Wolverine |
|---|---|
| Brand | Weiler |
| Face Width | 1/2" |
| Fill Material | Stainless Steel |
| Maximum RPM | 20000 |
| Standard Pack Quantity | 5 |
| Trim Length | 7/8" |
| Diameter | 4" |
| Fill Diameter | 0.014" |