
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 in. Stringer Bead Twist .020 in. Stainless Steel Wire 5/8"-11 UNC Nut Wolverine Knot Wire Wheel
- Item Code: 36219
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Wolverine 4" Stringer Bead Twist Knot Wire Wheel Brush is suitable for cleaning root and hot passes and reaching into corners. Engineered for cost effective use in less demanding applications. 5/8"-11 nut for use on right angle grinders.
ORDER IN MULTIPLES of 5
Features
Back To Top- Narrow face brushes are suitable for cleaning root and hot passes and reaching into corners
- Engineered for cost-effective use in less demanding applications
- Used for right angle grinder
Tech Specs
Back To Top| Diameter | 4" |
|---|---|
| Maximum RPM | 20000 |
| Trim Length | 7/8" |
| Brand | Weiler |
| Fill Material | Stainless Steel |
| Standard Pack Quantity | 5 |
| Color | Grey |
| Series | Wolverine |
| Face Width | 3/16" |
| Fill Diameter | 0.020" |
| Arbor Hole Size | 5/8"-11 UNC |