
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 in. Standard Twist .014 in. Steel Fill 5/8 in. - 1/2 in. Arbor Hole Wolverine Knot Wire Wheel
- Item Code: 36227
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Wolverine 6" Standard Twist Knot Wire Wheel Brush provides an aggressive brushing action for general purpose deburring cleaning and surface preparation applications. Featuring Weiler individual knot hole construction, these radial brushes are available in heat-treated steel, type 302 stainless steel and bronze wire for use in a wide variety of applications. 5/8"-1/2" arbor hole for use on bench/pedestal grinder and straight grinders.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Provide an aggressive brushing action for general purpose deburring cleaning and surface preparation applications
- Knot wire wheels with an arbor hole are intended for use on straight grinders and stationary machines such as bench or pedestal grinders and buffing lathes
- Featuring Weiler's individual knot hole construction, these radial brushes are available in heat-treated steel, type 302 stainless steel and bronze wire for use in a wide variety of applications
Tech Specs
Back To Top| Diameter | 6" |
|---|---|
| Fill Material | Steel |
| Brand | Weiler |
| Maximum RPM | 9000 |
| Fill Diameter | 0.014" |
| Series | Wolverine |
| Standard Pack Quantity | 10 |
| Face Width | 1/2" |
| Trim Length | 1-1/4" |