
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 in. 0.014 Steel Fill 1/4 in. Stem Wolverine Crimped Wire Cup Brush
- Item Code: 36230
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Wolverine 3" Crimped Wire Cup Brush provides flexible brushing action and cost effective performance in general purpose cleaning applications. 1/4" stem for use on air tools and drills.
Features
Back To Top- Designed primarily for use on high speed die grinders, cup brushes with permanently attached stems can also be used on drills
- Designed to be a flexible and economic small diameter brushing tool for a broad range of general purpose applications using air tools or drills
Tech Specs
Back To Top| Fill Material | Steel |
|---|---|
| Diameter | 3" |
| Brand | Weiler |
| Stem Diameter | 1/4" |
| Maximum RPM | 13000 |
| Trim Length | 1" |
| Series | Wolverine |
| Fill Diameter | 0.014" |
| Standard Pack Quantity | 1 |