
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 in. 0.014 in. Steel Fill Narrow Face 1/2 in. - 3/8 in. Arbor Hole Wolverine Crimped Wire Wheel
- Item Code: 36262
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Wolverine 4" Narrow Face Crimped Wire Wheel Brush provides a flexible brushing action and cost-effective performance in general purpose cleaning and deburring applications. Featuring Weiler'solid ring construction, these radial brushes are available in heat-treated steel, type 302 stainless steel and brass wire for use in a wide variety of applications. 1/2"-3/8" arbor hole for use on bench/pedestal grinders.
ORDER IN MULTIPLES of 2
Features
Back To Top- Provides a flexible brushing action and consistent performance for demanding light duty cleaning and deburring applications
- For use on straight grinders and stationary machines such as bench or pedestal grinders and buffing lathes
- Featuring Weiler's solid ring construction, these radial brushes are available in heat-treated steel, type 302 stainless steel and brass wire for use in a wide variety of applications
Tech Specs
Back To Top| Brand | Weiler |
|---|---|
| Face Width | 1/2" |
| Maximum RPM | 6000 |
| Series | Wolverine |
| Standard Pack Quantity | 2 |
| Trim Length | 3/4" |
| Fill Material | Steel |
| Diameter | 4" |
| Fill Diameter | 0.014" |