
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 in. 0.014 in. Stainless Steel Fill 1/4 in. Stem Vortec Pro Knot Wire End Brush
- Item Code: 36289
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Wolverine 1" Knot Wire End Brush features hollow end construction and heavy duty brushing action. Ideal for more demanding cleaning applications in recessed areas. 1/4" stem diameter for use on die grinder, drill and drill presses.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Hollow end construction and heavy duty brushing action
- For cleaning heavy deposits from valve guides in gas and diesel engines
- 2000 rpm maximum speed
- Ideal for more demanding cleaning applications in recessed areas
Tech Specs
Back To Top| Fill Diameter | 0.014" |
|---|---|
| Trim Length | 7/8" |
| Stem Diameter | 1/4" |
| Standard Pack Quantity | 10 |
| Brand | Weiler |
| Diameter | 1" |
| Maximum RPM | 22000 |
| Series | Wolverine |
| Fill Material | Stainless Steel |