
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
9mm Diameter Endmill, 9mm shank, 4 flutes, 19mm Length of Cut, Carbide, FIREX Coated, HA Shank, 67mm Overal Length, 30° Helix Angle, 0.1 chamfer (mm)
- Item Code: 3678-9.000
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The Uni-Pro line of carbide end mills is an economical general purpose style end mill. Available in various lengths, fractional and metric diameters and bright finished, FIREX® and Super-A™ (AlTiN) coated standards from stock. Guhring has the styles and sizes to meet your everyday milling needs.
Tech Specs
Back To Top| Overall Length (decimal) | 2.6378 |
|---|---|
| Brand | Guhring |
| Helix Angle | 30° |
| Decimal Inch (dia) | 0.3543 |
| Metric Diameter | 9.00 mm |
| Chamfer Decimal | 0.0039" |
| Chamfer Metric | 0.10 mm |
| Coating | FIREX |
| Length of Cut (mm) | 19 |
| Overall Length (mm) | 67 |
| Series | 3678 |
| Shank Type | HA |
| Length of Cut (decimal) | 0.7480 |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 4 |
| Shank Diameter (mm) | 9 |
| Shank Dia (decimal) | 0.3543 |