
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
14mm Diameter Endmill, 14mm shank, 4 flutes, 26mm Length of Cut, 36 Reach (mm), Carbide, FIREX Coated, HB Shank, 83mm Overal Length, 35/38° Helix Angle, 0.25 chamfer (mm)
- Item Code: 3732-14.000
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The RF100 U is a four flute 35°/38° variable helix design for a wide range of materials. FIREX® coated for additional heat and abrasion resistance, the RF100 U style is a versatile design for the ever changing materials of the job shop environment. Designed for slotting, roughing and finishing operations.
Features
Back To Top- Suitable for roughing and finishing
- Up to 60% higher feed rates
- Up to 4-times longer tool life
- Vibration-free operation
- Improved workpiece surface quality
Tech Specs
Back To Top| Material | Solid Carbide |
|---|---|
| Overall Length (mm) | 83 |
| Reach (decimal) | 1.4170 |
| Chamfer Decimal | 0.0098" |
| Number of Flutes | 4 |
| Length of Cut (decimal) | 1.024 |
| Chamfer Metric | 0.25 mm |
| Metric Diameter | 14.00 mm |
| Shank Dia (decimal) | 0.5512 |
| Shank Type | HB |
| Brand | Guhring |
| Helix Angle | 35/38° |
| Overall Length (decimal) | 3.2677 |
| Shank Diameter (mm) | 14 |
| Length of Cut (mm) | 26 |
| Reach (mm) | 36 |
| Series | 3732 |
| Coating | FIREX |
| Decimal Inch (dia) | 0.5512 |