
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
8.5mm Diameter Endmill, 10mm shank, 4 flutes, 19mm Length of Cut, 29.4 Reach (mm), Carbide, nano-A Coated, HB Shank, 72mm Overal Length, 36/38° Helix Angle, 0.3 chamfer (mm)
- Item Code: 3803-8.500
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Designed specifically for tough applications with 36°/38° helix angles, the RF100 VA style variable helix end mill provides longer tool life and maximum efficiency when milling stainless steel. Available as stocked standards with a nano-A™ titanium aluminum nitride coating for added performance.
Features
Back To Top- Suitable for roughing or finishing
- Up to 60% higher feed rates
- Up to 4-times longer tool life
- Vibration-free operation
- Improved workpiece surface quality
Tech Specs
Back To Top| Reach (mm) | 29.4 |
|---|---|
| Overall Length (mm) | 72 |
| Reach (decimal) | 1.1570 |
| Brand | Guhring |
| Decimal Inch (dia) | 0.3346 |
| Coating | Nano-A |
| Length of Cut (decimal) | 0.7480 |
| Length of Cut (mm) | 19 |
| Material | Solid Carbide |
| Shank Diameter (mm) | 10 |
| Chamfer Metric | 0.30 mm |
| Number of Flutes | 4 |
| Shank Type | HB |
| Chamfer Decimal | 0.0118" |
| Overall Length (decimal) | 2.8346 |
| Series | 3803 |
| Helix Angle | 36/38° |
| Metric Diameter | 8.50 mm |
| Shank Dia (decimal) | 0.3937 |