
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
12mm Diameter Endmill, 12mm shank, 4 flutes, 16mm Length of Cut, 46 Reach (mm), Carbide, nano-A Coated, HA Shank, 93mm Overal Length, 36/38° Helix Angle, 0.35 chamfer (mm)
- Item Code: 3806-12.000
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Designed specifically for tough applications with 36°/38° helix angles, the RF100 VA style variable helix end mill provides longer tool life and maximum efficiency when milling stainless steel. Available as stocked standards with a nano-A™ titanium aluminum nitride coating for added performance.
Features
Back To Top- Suitable for roughing or finishing
- Up to 60% higher feed rates
- Up to 4-times longer tool life
- Vibration-free operation
- Improved workpiece surface quality
Tech Specs
Back To Top| Series | 3806 |
|---|---|
| Overall Length (decimal) | 3.6614 |
| Length of Cut (decimal) | 0.63 |
| Helix Angle | 36/38° |
| Chamfer Metric | 0.35 mm |
| Decimal Inch (dia) | 0.4724 |
| Length of Cut (mm) | 16 |
| Overall Length (mm) | 93 |
| Reach (decimal) | 1.8110 |
| Shank Type | HA |
| Chamfer Decimal | 0.0138" |
| Coating | Nano-A |
| Material | Solid Carbide |
| Metric Diameter | 12.00 mm |
| Number of Flutes | 4 |
| Shank Diameter (mm) | 12 |
| Brand | Guhring |
| Reach (mm) | 46 |
| Shank Dia (decimal) | 0.4724 |