
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/4-20 Black Oxide Vanadium High Speed Steel H3 Thread Limit 3-Flute Plug Chamfer Spiral Pointed Tap
- Item Code: 382613
- Brand: YMW
- Unit Size: 1
Description
Unique design increases productivity through longer tool life. Necked design enhances flow of cutting fluid to cutting teeth & reduces surface contact between the tool & workpiece for more efficient threading.
Features
Back To Top- 3 to 5 threads chamfered
- For stainless steels, alloy steels and ductile irons
- Designed for difficult jobs including the stainless steel family of materials as well as alloys steels, high carbon steel and ductile irons
- Suitable for tapping 303, 304, 410 stainless steel and 8740 (SNCM240)
- For through holes
- Suitable for UNJ Aerospace internal threading applications
Tech Specs
Back To Top| Chamfer Style | Plug |
|---|---|
| Flute Length Decimal | 0.5910" |
| Flute Shape | Straight |
| Fractional Size | 1/4"-20 |
| Overall Length Decimal | 2.5000" |
| Shank Diameter Decimal | 0.2550" |
| Coating/Finish | Black Oxide |
| Brand | YMW |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Number of Flutes | 3 |
| Material | High Speed Steel |
| Thread Limit | H3 |