
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6mm Diameter Endmill, 6mm shank, 3 flutes, 7mm Length of Cut, 20 Reach (mm), Carbide, FIREX Coated, HA Shank, 57mm Overal Length, 41/43/45° Helix Angle, 0.05 chamfer (mm)
- Item Code: 3893-6.00
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The RF100 U is a four flute 35°/38° variable helix design for a wide range of materials. FIREX® coated for additional heat and abrasion resistance, the RF100 U style is a versatile design for the ever changing materials of the job shop environment. Designed for slotting, roughing and finishing operations.
Features
Back To Top- Suitable for roughing and finishing
- Up to 60% higher feed rates
- Up to 4-times longer tool life
- Vibration-free operation
- Improved workpiece surface quality
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut (decimal) | 0.2760 |
|---|---|
| Number of Flutes | 3 |
| Reach (mm) | 20 |
| Brand | Guhring |
| Helix Angle | 41/43/45° |
| Material | Solid Carbide |
| Metric Diameter | 6.00 mm |
| Overall Length (decimal) | 2.2441 |
| Reach (decimal) | 0.7870 |
| Chamfer Metric | 0.05 mm |
| Length of Cut (mm) | 7 |
| Overall Length (mm) | 57 |
| Coating | FIREX |
| Decimal Inch (dia) | 0.2362 |
| Series | 3893 |
| Shank Type | HA |
| Shank Dia (decimal) | 0.2362 |
| Chamfer Decimal | 0.0020" |
| Coolant | without |
| Shank Diameter (mm) | 6 |