
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
12mm Diameter Endmill, 12mm shank, 4 flutes, 26mm Length of Cut, 36 Reach (mm), Carbide, nano-Si Coated, HA Shank, 83mm Overal Length, 40/42° Helix Angle, 0.35 chamfer (mm)
- Item Code: 3895-12.00
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Features a progressive core diameter providing maximum rigidity in hard milling applications. Rake and relief angles have been optimized to provide superior edge strength.
The variable helix end mill consists of unequal flute spacing at various points along the cutting length of the tool. Unequal flute spacing helps dampen vibration that is generated by the milling process. This vibration dampening permits faster feed rates and improved surface finishes when properly applied. Guhring offers a variety of variable helix designs depending on the application. Roughing end mills, finishing end mills, coolant fed as well as material specific designs are available as standard stocked items in both fractional and metric sizes.
Features
Back To Top- Suitable for roughing and finishing
- Up to 60% higher feed rates
- Up to 4-times longer tool life
- Vibration-free operation
- Improved workpiece surface quality
Tech Specs
Back To Top| Reach (decimal) | 1.4170 |
|---|---|
| Brand | Guhring |
| Metric Diameter | 12.00 mm |
| Overall Length (decimal) | 3.2677 |
| Helix Angle | 40/42° |
| Length of Cut (decimal) | 1.0240 |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length (mm) | 83 |
| Shank Diameter (mm) | 12 |
| Decimal Inch (dia) | 0.4724 |
| Chamfer Metric | 0.35 mm |
| Shank Dia (decimal) | 0.4724 |
| Series | 3895 |
| Shank Type | HA |
| Chamfer Decimal | 0.0138" |
| Coolant | without |
| Number of Flutes | 4 |
| Reach (mm) | 36 |
| Coating | Nano-Si |
| Length of Cut (mm) | 26 |