
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6mm Diameter Endmill, 6mm shank, 4 flutes, 13mm Length of Cut, 20 Reach (mm), Carbide, nano-Si Coated, HB Shank, 57mm Overal Length, 40/42° Helix Angle, 0.2 chamfer (mm)
- Item Code: 3896-6.000
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Features a progressive core diameter providing maximum rigidity in hard milling applications. Rake and relief angles have been optimized to provide superior edge strength.
The variable helix end mill consists of unequal flute spacing at various points along the cutting length of the tool. Unequal flute spacing helps dampen vibration that is generated by the milling process. This vibration dampening permits faster feed rates and improved surface finishes when properly applied. Guhring offers a variety of variable helix designs depending on the application. Roughing end mills, finishing end mills, coolant fed as well as material specific designs are available as standard stocked items in both fractional and metric sizes.
Features
Back To Top- Suitable for roughing and finishing
- Up to 60% higher feed rates
- Up to 4-times longer tool life
- Vibration-free operation
- Improved workpiece surface quality
Tech Specs
Back To Top| Overall Length (mm) | 57 |
|---|---|
| Shank Diameter (mm) | 6 |
| Metric Diameter | 6.00 mm |
| Reach (decimal) | 0.7870 |
| Shank Dia (decimal) | 0.2362 |
| Decimal Inch (dia) | 0.2362 |
| Overall Length (decimal) | 2.2441 |
| Helix Angle | 40/42° |
| Length of Cut (decimal) | 0.512 |
| Brand | Guhring |
| Chamfer Metric | 0.20 mm |
| Series | 3896 |
| Chamfer Decimal | 0.0079" |
| Coating | Nano-Si |
| Length of Cut (mm) | 13 |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 4 |
| Reach (mm) | 20 |
| Shank Type | HB |