
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
130 ft. 3M DBI-SALA Stainless Steel Sealed-Blok Cable Assembly with Hook
- Item Code: 3900114
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
We offer a variety of accessory items that will work with you, making your job easier, more productive and safe. Our accessories for attachment to a harness range from suspension trauma straps to tool pouches, comfort padding, hydrations systems and tool lanyard to name just a few. We also offer various carrying and storage bags to store and transport your fall protection equipment. When it comes to an accessory, it is essential the equipment operates perfectly in combination with the other parts of the system. Safety engineers and site directors trust DBI-SALA? for the type of high quality, rugged systems that will ensure top performance when it is needed the most.
Features
Back To Top- Ergonomic cable handle equipped with 3M Connected Safety ID (CSID)
- SRL will not operate if installed incorrectly
- Housing does not need to be opened
Legal Disclaimer: 3M industrial and occupational products are intended, labeled, and packaged for sale to trained industrial and occupational customers for workplace use. Unless specifically stated otherwise on the applicable product packaging or literature, these products are not intended, labeled, or packaged for sale to or use by consumers (e.g., for home, personal, primary or secondary school, recreational/sporting, or other uses not described in the applicable product packaging or literature), and must be selected and used in compliance with applicable health and safety regulations and standards (e.g., U.S. OSHA, ANSI), as well as all product literature, user instructions, warnings, and other limitations, and the user must take any action required under any recall, field action, or other product use notice. Misuse of 3M industrial and occupational products may result in injury, sickness, death, or property damage. For help with product selection and use, consult your on-site safety professional, industrial hygienist, or other subject matter expert. For additional product information, visit www.3M.com.
Tech Specs
Back To Top| Net Weight (Imperial) | 9.3 lb. |
|---|---|
| Net Weight (Metric) | 4.2 kg |
| Product Number | 3900114 |
| Weight (Imperial) | 9.3 lb. |
| Brand | 3M |
| Industry Recommended | Construction |
| Product Type | Cable Assembly |
| Series | Sealed-Blok |
| Weight Capacity (Imperial) | 420.0 lb. |
| Weight Capacity (Metric) | 190.0 kg |
| Weight Capacity | 420 lbs. (190 kg) |
| Rope Diameter (Metric) | 5.0 mm |
| Material | Stainless Steel Cable |