
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
30 in. x 48 in. 3-Shelf Lipped Edges 2000 lb. Capacity Ergonomic Shelf Truck
- Item Code: 3ENLGL-3048-6PY
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
Little Giant durability in an economical shelf truck. All-welded and built to last. Made in the USA.
Features
Back To Top- 12 gauge shelves
- Ergonomic push handle
- Bottom shelf has 1-1/2" retaining lips
- All-welded construction
- Made in the USA
Tech Specs
Back To Top| Wheel Description | 6" Polyurethane |
|---|---|
| Brand | Little Giant |
| Freight Class | 125 |
| Load Capacity | 2000 lbs |
| Shelf Clearance | 11.75" |
| Top Shelf Height | 36.5" |
| Lip Flush | 1.5" Retaining Lips |
| Shelf Size WxL | 30" x 48" |
| Caster Type | 2 Rigid, 2 Swivel |
| Shelves | 3 Shelves |
| Ship Weight | 191 |